Pie Chart MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Pie Chart - Download Free PDF
Last updated on Jun 19, 2025
Latest Pie Chart MCQ Objective Questions
Pie Chart Question 1:
Comprehension:
Direction: Solve the following questions with the help of pie chart. The pie chart shows the selling percentage of a shop for different stationery items and total items sold in that year is 36000.
If average price of a notebook and a storybook is Rs. 45 and Rs.150 respectively then total amount earned by selling notebooks and storybooks is ________.
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 1 Detailed Solution
⇒ Total items sold = 36000
⇒ Number of notebooks sold = 45% of 36000 = 36000 × (45/100) = 16200
⇒ Number of storybooks sold = 10% of 36000 = 36000 × (10/100) = 3600
Now,
⇒ Total amount earned by selling notebooks = 16200 × 45 = 729000
⇒ Total amount earned by selling storybooks = 3600 × 150 = 540000
⇒ Total amount earned by selling notebooks and storybooks = 729000 + 540000 = 1,269,000
Pie Chart Question 2:
Comprehension:
Direction: Solve the following questions with the help of pie chart. The pie chart shows the selling percentage of a shop for different stationery items and total items sold in that year is 36000.
The shopkeeper got a profit percentage of 20% by selling all bags. Find the total cost price of bags if average selling price of bags is Rs. 400.
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 2 Detailed Solution
⇒ Total items sold = 36000
⇒ Number of bags sold = 10% of 36000 = 36000 × (10/100) = 3600
⇒ Total selling price of bags = 3600 × 400 = Rs. 1,440,000
⇒ Profit percentage = 20%
⇒ 20 = {(1440000 – C.P)/C.P} × 100
⇒ C.P = 1440000 × 5 – 5C.P
⇒ C.P = 1,200,000
∴ Cost price of bags is Rs. 1,200,000
Pie Chart Question 3:
Comprehension:
Direction: Solve the following questions with the help of pie chart. The pie chart shows the selling percentage of a shop for different stationery items and total items sold in that year is 36000.
If there is an increase in selling of compass box by 2% after this year then find the ratio of compass box sold in the next year to the number of bags sold in this year.
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 3 Detailed Solution
⇒ Total number of items sold = 36000
⇒ Number of bags sold in this year = 10% of 36000 = 36000 × (10/100) = 3600
⇒ Number of compass box sold this year = 5% of 36000 = 36000 × (5/100) = 1800
Given,
⇒ Number of compass box sold in the next year (2% increase) = 1800 + {1800 × (2/100)} = 1836
⇒ Required ratio = 1836 ∶ 3600 = 51 ∶ 100
Pie Chart Question 4:
Comprehension:
Direction: Solve the following questions with the help of pie chart. The pie chart shows the selling percentage of a shop for different stationery items and total items sold in that year is 36000.
Difference in average number of three highest sold items and average number of three lowest sold items is _______.
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 4 Detailed Solution
⇒ Total number of items = 36000
⇒ Number of notebooks sold = 45% of 36000 = (45/100) × 36000 = 16200
⇒ Number of storybooks sold = 10% of 36000 = (10/100) × 36000 = 3600
⇒ Number of educational books = 30% of 36000 = (30/100) × 36000 = 10800
⇒ Number of compass box sold = 5% of 36000 = (5/100) × 36000 = 1800
⇒ Number of bags sold = 10% of 36000 = (10/100) × 36000 = 3600
Now,
⇒ Average of three highest sold items = (16200 + 10800 + 3600)/3 = 10200
⇒ Average of three lowest sold items = (3600 + 3600 + 1800)/3 = 3000
⇒ Required difference = 10200 – 3000 = 7200
Pie Chart Question 5:
Comprehension:
Direction: Solve the following questions with the help of pie chart. The pie chart shows the selling percentage of a shop for different stationery items and total items sold in that year is 36000.
Number of bags sold in that year is what percent of number of notebooks sold in that year?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 5 Detailed Solution
Given,
⇒ Total items sold in year = 36000
⇒ Number of bags sold = 10% of 36000 = 36000 × (10/100) = 3600
⇒ Number of notebooks sold = 45% of 36000 = 36000 × (45/100) = 16200
⇒ Required percentage = (3600/16200) × 100 = 22.22%
Top Pie Chart MCQ Objective Questions
Study the given pie-chart carefully and answer the following question. If scholarship has to be paid out of the donation fund, then what is the percentage of donation fund used for this purpose (rounded off to two decimal places)?
The entire fund that school gets from different sources is equal to Rs. 10 lakh
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Total fund got by school = 100% = 1000000
Funds got through donation = 35%
Scholarship paid = 26%
Required percentage = 26/35 × 100
⇒ 2600/35 = 74.285% ≈ 74.29%
∴ The correct answer is 74.29%.
Various expenditures incurred by a publishing company for publishing a book in 2018 are given in the following pie chart. Study the chart and answer the question.
Price printed on a book is 15% above the cost price. If the price printed on a book is Rs. 942, then the cost of paper for a single copy in Rs. is (rounded off to one decimal place)
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Let the Cost price of the book be 100
Then, Marked Price of the book is 100 + (15% of 100) = 115
Printed price or marked price = 942
Cost price of book = 942 × (100/115)
⇒ 819.13
Now,
Paper cost = 819.13 × 15/100
⇒ 122.869 ≈ 122.9
∴ The required answer is Rs. 122.9
Directions: Study the following pie chart carefully and answer the questions.
The pie chart given below shows the percentage distribution of the total number of male faculties in six different schools.
Total male faculties in all schools together = 8400
If the total number of faculties in school F is 1820. Then female faculties in school F are what percentage more/less than total male faculties in school B?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Total faculties in school F = 1820
Calculation:
It's given that the total number of faculties (Male and Female) in school F is 1820
Female faculties = Total faculties - Male faculties
But according to the chart male percentage in school F = 18%
Total faculties in school F = 1820
Total male faculties in school F = 8400 × 18/100 = 1512
Female faculties in school F = 1820 - 1512 = 308
Male faculties in school B = 8400 × 20/100 = 1680
∴ Required percentage = (1680 - 308)/1680 × 100
⇒ 1372/1680 × 100 = 81.66%.
∴ Female faculties in school F are 81.66% less than male faculties in school B.
Study the given chart and answer the following question.
What is the central angle corresponding to the production steel by Kerala?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Percentage of Kerala in total production =
We know that 100% of the pie chart represents 360°.
Now, the 20% pie chart represents =
∴ The central angle corresponding to the production of steel by Kerala is 72°.
Performance of 1800 students in grades has been shown in the following pie chart.
In which two grades taken together is the number of students 54 less than the number of students in grades B and E taken together?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
The performance of 1800 students in grades has been shown in the following pie chart.
Calculation:
Total percentage of grades B and E = 27% + 8% = 35%
Here, (54/1800) × 100 = 3%
Then, 54 students of 1800 is 3% students
We have to find the sum of two groups in which the sum of percentage = 35% - 3% = 32%
The percentage of students in Grade C = 24%
The percentage of students in Grade E = 8%
The total percentage of Grade C and E = 24% + 8% = 32%
∴ The number of students is 54 less than the number of students in grades B and E taken together in Grade C and E
The pie chart given below shows the number of truck sold by 8 different companies. The total number of truck sold by all these 8 companies are 4000. Number of truck sold by a particular company is shown as a percent of total number of truck sold by all these 8 companies.
The number of trucks sold by B, C, F and H is how much percent less than the number of trucks sold by all these 8 companies?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Total percentage of trucks sold in B, C, F and H = 27 + 18 + 7 + 14
⇒ 66%
Difference = 100% - 66%
⇒ 34%
∴ The required answer is 34 percent.
The following pie chart represents the percentage distribution of girls in five girls' colleges A, B, C, D and E. The total number of girls in all the five colleges is 2,500.
What is the average number of girls in the colleges C and E?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFConcept used:
The sum of variables/No. of variables = Average of variables
Calculation
The number of girls in the colleges C = 20% of 2500
⇒ 500
The number of girls in the colleges E = 26% of 2500
⇒ 650
The average number of girls in colleges C and E = (500 + 650)/2
⇒ 575
The average number of girls in colleges C and E is 575.
The given pie charts show the number of start-ups in various industries since 2010 and the number of successful start-ups in those industries.
Study the charts and answer the question that follows.
Start-ups in various industries started since 2010
Successful start-ups in various industries
What should be the increase in the number (to the nearest integer) of successful start-ups in the industry of Health & sports, so that its success percentage is the same as that of Education?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven data:
Total startups in Education = 1280
Successful startup in Education = 520
Total startups in Health and sports = 1050
Successful startup in Health and sports = 300
Calculation:
Successful startup % in education =
Requisite successful startups in Health and sports =
Total increase in the successful startups required for health and sports = 427 - 300 = 127
∴ The answer is 127.
Comprehension:
Direction∶ The given pie chart depicts the expenditure incurred in crores towards each sport.
In the given pie-chart, what will be the central angle of the sector representing football?
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFTotal expenditure of all sports = 16 + 128 + 72 + 23 + 51 + 10 = 300 crores
Expenditure on football = 51 crores
300 crores represents = 360°
1 crore represents = 360/300°
51 crores will represent = 1.2 × 51 = 61.2°
The following pie chart shows the spending of a country on tourism in various states during the year 2012. Total spending of the country = Rs. 49,62,000
The amount spent on state together D1 and D4 exceeds that spent on together D2 and D7 by :
Answer (Detailed Solution Below)
Pie Chart Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFCalculation:
Total % of D1 and D4 = 12 + 14
⇒ 26%
Total % of D2 and D7 = 11 + 11
⇒ 22%
Difference = 26% - 22%
⇒ 4%
Difference in amount = 4962000 × 4%
⇒ 198480
∴ The required answer is Rs. 1,98,480.